Sabır…

” Öncelikle tüm mümin kardeşlerime günler diliyorum… ” Bugün yazımda sizlere kısaca sabrın öneminden bahsedeceğim. İnsanların bu konuyu tekrar hatırlamaya ve dersler çıkarmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. İnsan olmayı tekrar hatırlamamız lazım. Herkes kendi öz eleştirisini yapabilmeli.

Ne yazık ki öyle bir zamanda yaşıyoruz ki kimse kimseye tahammül edecek durumda değil, sabır gösterecek, direnecek durumda değil. Trafikte bile iki saniye bekleyemeden kornaya basmaya başlıyoruz. İki saniye geç gitse ne olur, acaba çok mu önemli işi var? Hiçbiri değil. Sabırsızlık sadece… Hep kendi acelemiz var, hep bizim derdimiz var, en büyük sorun bizim, diğer insanlar lay lay lom yaşıyor sanki. İnsanoğlu bu bencillikten ne zaman vazgeçecek? Ne zaman başkalarının yerine kendisini koyup düşünecek? İmanın yarısı sabırdır değil mi? Sabretmek zordur fakat sabrın mükafatı da bir o kadar büyüktür. Çile çeken olgunlaşır, büyür, çocukluktan kurtulur.  Sabır insanı pişiren odundur, hardır.

SABIR NEDİR, NEDEN ÖNEMLİDİR?

Sabır hayatımızın her döneminde bulunan zor ve dikenli fakat sonucunda güzel biten bir olgudur. Konu ne olursa olsun bizler sabrımızı kaybetmemeliyiz… eğer ki HZ. Yusuf sabrını kaybedip tevekküründen vazgeçse idi helak olurdu… bizlerinde pek farkı yok bunca yıllardır yapıp yaşadığımız hayatta tevekkürümüzden ve sabrımızdan vazgeçersek sonuca zaten ulaşamayız. Yaptığımız işlerde yaptırdığımız işlerde karşılıklı güvende olsun sabır hep en başta gelmelidir … Peygamber efendimize “din nedir” diye sorduklarında “sabırdır” diyor. 

Allahu Teala sevdiği kulunu belalarla imtihan eder. Nitekim en büyük belalar Peygamberlerimizin ve onun Ehlibeytinin başına gelmiştir.
Bize düşen İbrahim aleyhisselamın ateşe atıldığındaki gösterdiği sabırdır.
Bize düşen kuru ekmekle ekşi ayran içen imam Alinin sabrıdır.
Bize düşen kardeşi Hz Hüseyini gözlerinin önünde öldürüp “Gördün mü kardeşini” dediklerinde Vallahi ben Kerbelada güzellikten başka bir şey görmedim diyen Hz Zeynebin sabrıdır. Kendimize bu şahsiyetleri örnek alalım. Bu kadar sıkıntı yaşamışlar yine de of dememişler, kendilerini kaybetmemişler. Hata yapmamışlar, kalp kırmamışlar her şeye rağmen… Kendimize şarkıcıları örnek alacağımıza bu şahsiyetleri anlayalım.   

Medyum Semih Aktürk Hoca.